21 kwietnia 2015

Książki dla dzieci - jak dokonać wyboru?

Czym się kierujecie, wybierając książkę dla swojego dziecka?

Tytułem, wyglądem okładki, ceną? A może czymś więcej?


Poprzez kontakt z ilustracjami, zdjęciami, filmami kształtuje się dyspozycja do czytania i interpretacji obrazów, dlatego jakość oglądanych przez dziecko książeczek ma znaczenie. Skąd jednak przeciętny rodzic ma wiedzieć, która książka jest lepsza? Gdzie szukać pomocy?

JAK ZNALEŹĆ DOBRĄ KSIĄŻKĘ DLA DZIECKA?
(czyli miejsca w sieci, w których umieszczane są recenzje książek i godne polecenia tytuły)



  • BLOGI - jeśli nie mamy zaufania do instytucji, możemy sprawdzić, jakie książki polecają inni rodzice. Poniżej adresy wybranych blogów i stron internetowych, na których znaleźć można recenzje książek "przetestowanych" na dzieciach:
        www.mamaczyta.pl
        www.biblioteczkamalucha.pl
        www.foch.pl 
        www.malekruki.com
        www.czytanki-przytulanki.blogspot.com
        www.czasdzieci.pl

WYBIERAJĄC KSIĄŻKĘ DLA DZIECKA, WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA:

  • kategorię wiekową (komu dedykowana jest książka)
  • nagrody, polecenia
  • wygląd (dobre książki zwykle są starannie wydane, mają dobrej jakości ilustracje)
  • treść


16 kwietnia 2015

Festyn ekologiczny w Puszczykowie


Już 24 kwietnia na Rynku w Puszczykowie w godzinach od 10:00 do 12:00 odbędzie się Festyn ekologiczny w ramach ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi. W programie między innymi happening, warsztaty pisania Listów dla Ziemi, podczas których edukatorzy będą pomagać uczestnikom w tworzeniu ich listów oraz warsztaty poruszające tematykę związaną z tym, skąd się biorą odpady, cyklem życia produktu/opakowania, znakowaniem opakowań. Uczestnicy dowiedzą się, jak zostać eko-konsumentem, czy też jak ograniczać ilość odpadów opakowaniowych podczas zakupów.

Warsztaty "Mamo to ja" w Poznaniu - refleksje


Wczoraj, 15 kwietnia, odbyły się w Poznaniu warsztaty "Mamo to ja". Razem z kuzynką i koleżanką brałam udział w części dla rodziców dzieci 0-1, poświęconej następującym zagadnieniom:
  • Żywienie dzieci po 1. roku życia.
  • Pierwsza pomoc w pigułce - zakrztuszenia i resuscytacja.
  • Zdrowy brzuszek - Zdrowy maluszek.
  • Pielęgnacja dziecka.

Prowadzone przez ekspertów wykłady oceniam pozytywnie, choć na pewno bardziej skorzystały z nich początkujące matki. Dla mnie pewne zagadnienia, np. odżywianie czy pielęgnacja maluszka, były dość oczywiste. Za najistotniejszy temat uznałabym Pierwszą pomoc w pigułce. Informacje o resuscytacji i postępowaniu w przypadku zakrztuszenia można znaleźć w Internecie, np. na stronie www.pierwszapomoc.pck.org.pl, ale dopiero podczas zajęć praktycznych człowiek weryfikuje swoją wiedzę, a my miałyśmy okazję poćwiczyć na dziecięcym fantomie. Sądzę, że każdy rodzic powinien przejść kurs pierwszej pomocy, by odpowiednio zareagować, gdy dziecko zakrztusi się drobnym przedmiotem lub straci oddech. Jeśli ktoś chciałby się zapisać na szkolenie, polecam www.pierwszopomocni.pl.

Jako matka dwumiesięcznego synka uważnie słuchałam również wykładu Zdrowy brzuszek - Zdrowy maluszek, podczas którego przemiła pani doktor opowiedziała, co to jest kolka i jak sobie z nią radzić. Warto pamiętać, że nie każdy długotrwały płacz oznacza kolkę, czasem dziecko choruje, co można sprawdzić, wykonując zwykłe badanie moczu. Najskuteczniejszym - zdaniem eksperta - lekiem na kolkę jest Espumisan100, który zawiera największą dawkę simetikonu, większą niż niemieckie kropelki Sab Simplex.

Gwarantowane prezenty-niespodzianki dla wszystkich uczestników to próbki kosmetyków Ziaja dwie pieluszki Dada, woda, czasopismo Mamo to ja i ulotki, a więc bez szału. W trakcie warsztatów można było wziąć udział w konkursach z całkiem atrakcyjnymi nagrodami.  Niektóre mamy już w domu przygotowały odpowiedzi na pytanie konkursowe "Z czym kojarzy Ci się Mamo to ja?" (wierszyki, plakaty itp.) i to one otrzymały większość "gadżetów".

Cieszę się, że wzięłam udział w warsztatach. Nie tylko dowiedziałam się czegoś nowego, ale też spotkałam się z dziewczynami, pogadałam i - przede wszystkim - oderwałam się od codziennych obowiązków... Jeśli ktoś od dwóch lat nie pracuje zawodowo, takie wyjście z domu to atrakcja. :)


9 kwietnia 2015

Naleśniki z kaszy jaglanej dla małych niejadków



Chcę, by moja córka odżywiała się zdrowo. Trudno jednak przekonać zbuntowanego dwulatka do zjedzenia kaszy, szpinaku czy zupy marchewkowej. Dlatego postanowiłam przemycać wartościowe składniki w ulubionych potrawach. Naleśniki (zwane przez Polę "sikami") dość często pojawiają się na naszym stole. Do tej pory "wzbogacałam" tradycyjne naleśniki razową mąką żytnią lub orkiszową i dodawałam więcej jajek. Niedawno znalazłam przepis na naleśniki z kaszy jaglanej. Trochę obawiałam się smaku i konsystencji placków, ale okazało się, że zupełnie niesłusznie. Naleśniki wyglądały i smakowały prawie tak jak tradycyjne, z mąki pszennej, a miały w swoim składzie bogatą w cenne minerały kaszę jaglaną*. I najważniejsze - córka nie zauważyła różnicy! Polecam przepis wszystkim rodzicom! :) 

PRZEPIS NA NALEŚNIKI Z KASZY JAGLANEJ

Składniki (na 10 naleśników):
  • 15 łyżek ugotowanej, zimnej kaszy jaglanej
  • 10 łyżek mąki ziemniaczanej 
  • 5 łyżek oleju 
  • 1 szklanka mleka
  • 1 jajko (opcjonalnie)
  • 1 szklanka wody (opcjonalnie)
Wykonanie:
  1. Wszystkie składniki (poza wodą) umieść w naczyniu i zmiksuj blenderem na gładką masę. Jeśli ciasto okaże się za gęste, dodaj odpowiednią ilość wody (nie więcej niż szklankę).
  2. Naleśniki smaż na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju (tylko przed pierwszym naleśnikiem). 
POLECANE STRONY Z PRZEPISAMI:
http://jakzdrowozyc.pl/category/odzywianie/

* KASZA JAGLANA powstaje z prosa; nazywana jest królową kasz, ponieważ zawiera łatwo przyswajalne białko oraz wyróżnia się wysoką zawartością witamin z grupy B, żelaza i miedzi; jest lekkostrawna, nie uczula, ma właściwości antywirusowe, a także zmniejsza stan zapalny błon śluzowych (źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/kasza-jaglana-wlasciwosci-lecznicze-wartosci-odzywcze_41234.html).

8 kwietnia 2015

Zapisy do przedszkola w 2015 roku

W marcu rodzice mogli składać wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola. Już w drugim tygodniu marca w "Chatce Kubusia Puchatka" przy ulicy Niepodległości kończyły się wolne miejsca. Nie wiem, jak w innych placówkach, ale na pewno w "Czarodziejskim Zamku" przyjmowane są jeszcze wnioski. Co więcej, przedszkole ogłosiło, że dzieci, które zostaną zapisane, otrzymają klocki LEGO o wartości ok. 200 zł. Zdaje się zatem, że przedszkole publiczne nie cieszy się dużą popularnością. Ciekawa jestem dlaczego... Sama brałam to przedszkole pod uwagę i nawet byłam z córką na "przeszpiegach". Jest tam całkiem fajnie - przestronne, dobrze wyposażone sale, miłe panie, dobra atmosfera. Przedszkole funkcjonuje jednak od niedawna i zdaje się, że nie ma jeszcze wyrobionej renomy. 

Czy ktoś chciałby podzielić się opinią o przedszkolach w Puszczykowie? Zapraszam do dodawania komentarzy. Śmiało! :)

2 kwietnia 2015

Domowe ciasto bez pieczenia ;)

Świąteczne lenistwo zwykle poprzedzone jest przedświąteczną harówką - sprzątaniem, gotowaniem, pieczeniem. Zabiegana mama nie zawsze znajdzie czas na wszystko. W sprzątaniu może pomóc mąż, w gotowaniu mama, a co ze świątecznymi wypiekami? Jeśli lubimy domowe ciasto, pyszny sernik czy wielkanocną babkę, a nie mamy czasu/chęci/talentu, by piec samemu, możemy kupić ciasto w cukierni - rozwiązanie proste, ale dość kosztowne, za cztery kawałki sernika zapłacimy ok. 10 zł... A jeśli potrzebujemy całą blachę? Wtedy warto poprosić o pomoc kogoś, kto lubi piec i dysponuje czasem (bo na przykład jeszcze nie ma dzieci). Jeśli nie znacie kogoś, kto piecze na zamówienie, mogę polecić moją koleżankę, Anitę, autorkę bloga Wypieki Anity. Miałam przyjemność próbować wiele przygotowanych przez nią specjałów i zawsze prosiłam o dokładkę. :) Pieczone przez Anitę ciasta są smaczne, sprawdzone i na pewno tańsze od wyrobów z cukierni. 

Jeśli szykujecie imprezę, urodziny dziecka, komunię czy imieniny męża i chcecie komuś zlecić upieczenie ciasta, skontaktujcie się z Anitą (e-mail i nr tel. na blogu: http://wypieki-anity.blogspot.com/). Gorąco polecam! :)