16 czerwca 2016

Letnie warsztaty da rodziców


Kolektyw Edukacyjny zaprasza na weekend z wolną i leśną edukacją, czyli dwa warsztaty na ważne tematy:

2 lipca - Język żyrafy w kontaktach z dziećmi
3 lipca - Dzieci do lasu!

MIEJSCE
Lupa - Inkubator Artystyczny
ul. Stroma 3
Puszczykowo

Zapraszamy rodziców (można wpaść z dziećmi), ale również nauczycieli, wychowawców, animatorów i inne osoby pracujące z dziećmi lub zainteresowane tematem. 

JĘZYK ŻYRAFY W KONTAKTACH Z DZIEĆMI
2 lipca porozmawiamy o Porozumieniu Bez Przemocy.
Coraz więcej rodziców decyduje się nie powielać wychowawczych wzorców opierających się na karaniu i nagradzaniu. Jednocześnie powstaje pytanie: co zamiast? Permisywizm, bezstresowe (nie)wychowanie? Coraz więcej wybiera podejście umożliwiające zachowanie równowagi w rodzinie - Porozumienie bez Przemocy.

Warsztat poprowadzi Justyna Dermont-Owsińska, inicjatorka Wolnej Szkoły w Zielonej Górze, mediatorka NVC, coach w nurcie ICF, prowadzi warsztaty i spotkania rozwojowe dla rodziców w Zielonej Górze i okolicach, mama dwóch córek. 

DZIECI DO LASU!
3 lipca porozmawiamy o tym, że kontakt z przyrodą jest dzieciom niezbędny do rozwoju. Zresztą nie tylko dzieciom.
Czym jest zespół deficytu natury, czym jest syndrom Baby Jagi? Jakie mają konsekwencje? 
Jak budować więź z przyrodą, ekologiczną świadomość i odpowiedzialność? Jak pokazywać dzieciom przyrodę, kiedy sami mamy na jej temat niewielką wiedzę albo nie bardzo nas ona interesuje? A jeśli dziecko łamie gałęzie i łapie motyle?
Częścią warsztatu będzie dyskusja, wymiana refleksji na temat naszych obaw i lęków związanych z przebywaniem dzieci w przyrodzie czy swobodną zabawą bez ciągłego nadzoru osoby dorosłej. 
No i oczywiście pójdziemy z dziećmi do lasu.

Warsztat poprowadzi dr Marta Jermaczek-Sitak - ekolożka i edukatorka przyrodnicza, wspierająca naukę przyrody w wolnych szkołach, entuzjastka nauki przez doświadczanie, mama dwóch synów. Porozumienie bez przemocy to m.in. założenia i komunikaty umożliwiające nam tworzenie relacji opartych na współdziałaniu i zaufaniu. Porozumienie pomaga usłyszeć w dialogu to, co na prawdę ważne, daje wskazówki jak mówić żeby zostać usłyszanym i wspiera w komunikacji ułatwiającej osiągnięcie konsensusu. 


Bądź jeśli interesuje Cię jak porozumienie podchodzi do tematów: 

- empatycznego słuchania
- przyjmowania dziecięcego NIE
- towarzyszeniu dzieciom w trudnych emocjach
- konfliktów między dziećmi
- wyrażania próśb tak aby zwiększyć szansę na jej uwzględnienie.
Na warsztacie poznasz podstawowe założenia Porozumienia, będzie możliwość przećwiczenia sytuacji z życia wziętych.

Warsztaty są odpłatne, jednak jeśli chcesz uczestniczyć w warsztatach, ale cena jest przeszkodą - napisz do nas, coś wymyślimy.

KOSZT
Udział w jednym warsztacie:
bilet indywidualny - 100 zł
bilet rodzinny - 150 zł 

Udział w dwóch warsztatach:
bilet indywidualny - 150 zł
bilet rodzinny - 200 zł

Dzieci do 10 lat - za darmo

Podczas warsztatów zapraszamy na posiłek (wegetariańska zupa, pieczywo) i napoje. Część dochodu z warsztatów przeznaczona jest na rozwój leśnego przedszkola oraz wolnej szkoły w Puszczykowie i inne inicjatywy edukacyjne Kolektywu. Podczas warsztatów będzie też okazja, żeby dowiedzieć się więcej o tych inicjatywach.




0 komentarze :

Prześlij komentarz