2 lipca 2015

GRY KOMPUTEROWE - warto wiedzieć

"Gry komputerowe mają pozytywny wpływ na inteligencję i zdolności dzieci – podkreślają eksperci od edukacji. Rozwijają spostrzegawczość, uczą myślenia przestrzennego i strategicznego, a także wpływają na rozwój mózgu, sprawiając, że mały gracz potrafi wykonywać kilka zadań równocześnie. (...) Pedagodzy tłumaczą, że w trakcie grania mózg wbrew pozorom nie rozleniwia się, tylko jest pobudzony i działa na wysokich obrotach. U małych graczy następuje błyskawiczne usprawnienie koordynacji ruchowo-wzrokowej, rozwija się wyobraźnia przestrzenna i zdolność do nieszablonowego myślenia".

A z drugiej strony:

"(...) bezkrytyczne korzystanie z gier nie prowadzi ani do rozszerzenia horyzontów dziecka, ani do zrozumienia zasad funkcjonowania nowych technologii informacyjnych, wręcz przeciwnie może doprowadzić go do grania nałogowego, czyli uzależnienia, które jest coraz częstszym zjawiskiem".
(Źródło: http://www.wydped.com.pl/np/np%2010-11_1_od%20str.%2034-43.pdf)

Niewątpliwą wadą gier jest to, że wypierają inne formy spędzania wolnego czasu - sport, spacer, zabawę na świeżym powietrzu. Niekorzystnie na dziecko wpływa również pozycja przyjmowana podczas grania. Najgorsze jest jednak ryzyko uzależnienia... Rodzice muszą być czujni. Ale - jak mawia moja mama - "bez przesadyzmu", nic złego się nie stanie, jeśli dziecko raz po raz pogra w dobrą, rozwijającą grę, a może przy okazji czegoś się nauczy. Trzeba tylko wybrać odpowiednią grę... 



Wybór gry - pomoc

W wyborze  gry odpowiedniej dla dziecka pomagają rodzicom:
- Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier - PEGI, który dzieli gry na przedziały wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat. Klasyfikacja wiekowa nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry, ale dostarcza wiarygodnych informacji o stosowności gry z punktu widzenia ochrony małoletnich przed dostępem do niewłaściwych treści.
- PIKTOGRAMY, które informują, czy w grze występuje wulgarne słownictwo, przemoc, erotyka i używki.

Piktogramy PEGI

Warto przeczytać artykuł Ryszarda Błaszkiewicza (Uniwersytet Jana Kochanowskiego), Gry komputerowe a zdrowie dziecka w młodszym wieku szkolnym. „Nauczanie Początkowe” R. XXXIV, nr 1, 2010/2011. Dostępny on-line

0 komentarze :

Prześlij komentarz