19 stycznia 2015

"Zamień chemię na jedzenie" - cz. 1


Książka Julity Bator - "Zamień chemię na jedzenie" - nie przypomina typowej, nudnej pracy naukowej. Autorka nie jest dietetyczką, lekarką czy ekolożką, a matką trójki dzieci poszukującą diety wspomagającej rodzinę w walce z chorobami. W poradniku dzieli się z czytelnikami zgromadzoną wiedzą dotyczącą zdrowej żywności oraz własnym doświadczeniem polegającym na praktycznym stosowaniu zasad zdrowego odżywiania.

Autorka skupia się przede wszystkim na obecności szkodliwych dodatków w żywności i podpowiada, jak ich unikać (bo trudno w dzisiejszych czasach całkowicie wyeliminować chemię z jedzenia). Książka zawiera 83 wypróbowane przepisy pozwalające stworzyć zdrowe odpowiedniki gotowych produktów.

MOTYWACJA, CZYLI PO CO ZMIENIAĆ NAWYKI ŻYWIENIOWE? - dla zdrowia!

Autorka dostrzega zależność miedzy spożywanym jedzeniem a częstotliwością występowania u jej bliskich chorób układu oddechowego, reakcji alergicznych oraz infekcji wirusowych. Dzięki diecie "bez chemii" w jej rodzinie skończyły się problemy zdrowotne.

CHOROBY DIETOZALEŻNE, mogące wynikać z błędów żywieniowych, to m.in.: choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, otyłość, niektóre nowotwory, osteoporoza, a także zaburzenia układu hormonalnego. Złe odżywianie oraz związki chemiczne występujące w otoczeniu, m.in. w żywności, mogą mieć wpływ na częstsze występowanie u dzieci astmy, autyzmu, białaczki.

ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA - "Rośliny z upraw ekologicznych wyrastają na naturalnych nawozach bogatych w sole mineralne, gleba nie jest skażona metalami ciężkimi, a rośliny pestycydami. Zwierzęta (...) są karmione w sposób naturalny, do ich pożywienia nie dodaje się hormonów wzrostu ani antybiotyków. Ani rośliny, ani zwierzęta z takich gospodarstw nie mogą podlegać modyfikacjom genetycznym" (s. 34).

ŻYWNOŚĆ PRZETWORZONA - żywność poddawana obróbce (cieplnej, chemicznej), w wyniku czego staje się uboższa w składniki odżywcze (witaminy, enzymy, mikroelementy), a w zamian wzbogacana jest przez producentów w syntetyczne odpowiedniki brakujących składników.

Najbardziej przetworzona żywność: fast-food, słodycze, słodzone napoje, konserwy, białe pieczywo, chipsy.

NAJBARDZIEJ "PODEJRZANE" KONSERWANTY (i możliwe problemy zdrowotne):

  • benzoesan sodu E 211 - pokrzywka, katar sienny i reakcje alergiczne;
  • glutaminian sodu E 621 - skurcze oskrzeli, migrena, depresja;
  • siarczany i pochodne - siarczan sodu E 221, siarczan wapnia E 226 - astma, podrażnienie żołądka, wysypka, biegunka;
  • azotyny i pochodne - azotyn potasu E 249, azotyn sodu E 250 - astma, bóle i zawroty głowy;
  • dwutlenek siarki E 220 - astma, choroby oskrzeli;
  • kwas sorbowy E 200 - reakcje alergiczne.

RADY:


jedzmy żywność jak najmniej przetworzoną, najlepiej wytwarzaną w sposób tradycyjny,  ale niekoniecznie tylko żywność ekologiczną (bo moglibyśmy zbankrutować), w zwykłych sklepach także można dostać jedzenie bez chemii;
- jedzmy surowe owoce i warzywa (tylko pomidory zyskują na obróbce termicznej);
czytajmy etykiety;
- unikajmy konserwantów, wzmacniaczy smaku, aromatów, barwników, a także przeciwutleniaczy, emulgatorów, stabilizatorów, zagęstników i środków spulchniających.


CZYTAJĄC ETYKIETY, warto zwrócić uwagę na:

- kolejność składników - najpierw wymieniane są składniki, których w produkcie jest najwięcej (kolejność malejąca), w wielu produktach na pierwszym miejscu jest cukier;
- wartość energetyczną, a zwłaszcza na udział węglowodanów, w tym cukrów;
- występowanie niebezpiecznych dodatków.


Więcej o zdrowych i niezdrowych produktach w kolejnym poście, a więc c.d.n. :)

Zamień chemię na jedzenie - cz. 2 - CUKIER
Zamień chemię na jedzenie - cz. 3 - PODSUMOWANIE

Tekst powstał na podstawie książki Julity Bator, Zamień chemię na jedzenie, Wydawnictwo Znak, Kraków 2013.



0 komentarze :

Prześlij komentarz